Blog > Komentarze do wpisu
Dwóch działaczy opozycji zatrzymano
Dwaj białoruscy opozycjoniści - wiceprzewodniczący Białoruskiego Frontu Narodowego (BNF) Wiktar Iwaszkiewicz i przedstawiciel Komunistycznej Partii Białorusi Waler Uchnaliou - zostali zatrzymani we wtorek wieczorem w Mińsku - podały w środę białoruskie portale internetowe.

Według portalu AFN, Uchnaliou został już zwolniony.

Jak pisze portal "Biełorusskij Partizan", opozycjoniści wraz z kilkoma innymi działaczami omawiali właśnie w mińskiej kawiarni "El Pomidoro" przygotowania do opozycyjnych akcji protestacyjnych,

m.in. planowanego na 14 października Marszu Europejskiego z udziałem zwolenników przystąpienia Białorusi do UE i komunistycznej demonstracji 30 października przeciwko pogarszaniu się warunków socjalnych. Zatrzymano ich, gdy stamtąd wychodzili.

Portal "Telegraf" informuje, że podczas przeszukania znaleziono u Iwaszkiewicza kilka ulotek wzywających do udziału w akcjach protestacyjnych.

"Wychodziliśmy z kawiarni, kiedy podeszło do nas czterech omonowoców (milicjantów z oddziałów specjalnych) i zażądali okazania dokumentów. Nas od razu puścili, a Uchnalioua i Iwaszkiewicza wsadzili do swojego wozu" - powiedziała członkini komitetu organizacyjnego marszów protestacyjnych Walentina Swiatska.

Według portalu "Telegraf", omonowcy powiedzieli zatrzymując opozycjonistów, że są podejrzani o dopuszczenie się drobnego chuligaństwa. Portal AFN pisze natomiast, że oznajmiono im, iż naruszają porządek publiczny.

Jak poinformował inicjatywę obywatelską Karta'97 obrońca praw człowieka Uładzimir Labkowicz, w sprawie Iwaszkiewicza sporządzono na milicji protokół z dwóch artykułów: "przebywania w stanie nietrzeźwym w miejscu publicznym" i "złamania zasad organizowania imprez masowych".

"To ewidentnie prowokacja, która ma na celu zdyskredytowanie organizatora Marszu Europejskiego oraz odizolowanie go podczas głównych przygotowań do akcji. Myślę, że Wiktar Iwaszkiewicz może nie zostać zwolniony do 14 października. (...) Można się też spodziewać, że tak jak wcześniej przed masowymi akcjami będą nadal przeprowadzane aresztowania działaczy opozycji pod zmyślonymi zarzutami" - podkreślił Labkowicz.

cheko, PAP
www.gazeta.pl
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80545,4521773.html
środa, 26 września 2007, 40dni

Polecane wpisy

  • Nowy Blog

    Witam serdecznie w dniu dzisiejszym ruszyl nowy blog poświęcony Białorusi: www.wolnabialorus.blox.pl

  • amnestia dla Kazulina?

    - Ojciec nie będzie się poniżał przed Łukaszenką. Jest niewinny -podkreśla Olga Kazulin, córka najbardziej znanego więźnia politycznegoBiałorusi. - Sąd, który j

  • Condoleezza Rice spotkała się z opozycją białoruską

    Sekretarz stanu USA Condoleezza Rice spotkała się z grupą białoruskich obrońcówpraw człowieka i działaczy ruchu demokratycznego.Wedługkomunikatu prasowego wydan


SONDA
Czy Polska powinna wspierać Białorusk± opozycję?

TAK
NIE
NIE MAM ZDANIA