Blog > Komentarze do wpisu
Amnestia nie dla więźniów politycznych.
Wczoraj na Białorusi ruszyła amnestia powszechna. Ale nie dla więźniów politycznych.

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy na wolność ma wyjść ok. 2,5 tys. ludzi. Jeszcze niedawno wydawało się, że będą wśród nich więźniowie polityczni. Dzięki temu, zachowując twarz, reżim mógłby stworzyć warunki do normalizacji stosunków z Zachodem.

Politolog Alaksander Kłaskouski uważa, że prezydent Aleksander Łukaszenko boi się jednak osłabiać nałożony na społeczeństwo kaganiec. Bo wie, że istotnym składnikiem stabilności jego władzy jest strach przed represjami. - Zwolnienie więźniów politycznych byłoby oznaką słabości - powiedział "Gazecie" Kłaskouski.

Według Komitetu Obrony Represjonowanych "Solidarność" w więzieniach przebywa sześć osób uznanych za więźniów politycznych. Najbardziej znany to były konkurent Łukaszenki w wyborach prezydenckich Aleksander Kazulin, skazany na 5,5 roku za organizację protestów przeciwko sfałszowaniu głosowania.

Za kratkami znajdują się też: były deputowany Andrej Klimau (3 lata za nawoływanie w mediach do obalenia ustroju), lider "Młodego Frontu" Zmicier Daszkiewicz (1,5 roku za członkowstwo w niezarejestrowanej organizacji), członek "MF"Artur Finkiewicz (2 lata za polityczne grafiti) oraz lokalni liderzy prywatnych przedsiębiorców Mikołaj Autuchowicz i Jurij Leonau (3,5 roku i 3 lata za rzekome malwersacje finansowe).

Andrzej Poczobut, Grodno
Gazeta Wyborcza
http://www.gazetawyborcza.pl/1,75477,4716038.html
czwartek, 29 listopada 2007, 40dni

Polecane wpisy

  • Nowy Blog

    Witam serdecznie w dniu dzisiejszym ruszyl nowy blog poświęcony Białorusi: www.wolnabialorus.blox.pl

  • amnestia dla Kazulina?

    - Ojciec nie będzie się poniżał przed Łukaszenką. Jest niewinny -podkreśla Olga Kazulin, córka najbardziej znanego więźnia politycznegoBiałorusi. - Sąd, który j

  • Condoleezza Rice spotkała się z opozycją białoruską

    Sekretarz stanu USA Condoleezza Rice spotkała się z grupą białoruskich obrońcówpraw człowieka i działaczy ruchu demokratycznego.Wedługkomunikatu prasowego wydan


SONDA
Czy Polska powinna wspierać Białorusk± opozycję?

TAK
NIE
NIE MAM ZDANIA